poniedziałek, 24 stycznia 2011

Projekt: „ Pod Łowiczem na końcu wsi, czyli kulturalne inspiracje w Zgierzu”


Już od 3 stycznia 2011 roku ruszył w Zgierzu projekt pt. „ Pod Łowiczem na końcu wsi, czyli kulturalne inspiracje w Zgierzu” i trwać on będzie do 30 lipca 2011 r. Twórcą przedsięwzięcia jest Nieformalna Grupa Młodzieży, w skład której wchodzą: Paula Baranowska, Klaudia Warżel, Jakub Pyrzanowski i Dominik Klatka przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży im. A. Gołąba.

O czym w projekcie?

Tematem projektu jest kultura ludowa, a w szczególności charakterystyczny folklor regionu łowickiego, na terenach którego znajduje się Zgierz. Głównym celem przedsięwzięcia jest bliższe zapoznanie zgierzan z własną kulturą, korzeniami i tradycją poprzez różnorodne formy działań stosowanych w projekcie. Innymi założeniami są również
  • Wyrównywanie szans między ludźmi;
  • Polepszenie kontaktów między młodymi, a starszymi;
  • Rozwijanie zainteresowań oraz kreowanie nowych pasji;

  • Wspólna promocja Łowicza i Zgierza.
Pomysł na ten projekt zrodził się ze wspólnego zamiłowania jego autorów do kultury i sztuki ludowej.

A zagramy Wam…

  • Już w lutym rozpocznie się cykl warsztatów dotyczących kultury ludowej, w ramach których przewidziane są zajęcia z zakresu tworzenia wycinanek łowickich, ikonopisarstwa oraz decoupagu; który trwać będzie do końca kwietnia. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy.
  • Również w lutym zacznie się cykl pokazów filmowych dotyczących folkloru oraz regionu Łowicza. Już wiosną odbywać się one będą „pod chmurką”.
  • Nieformalna Grupa Młodzieży zaplanowała także 4 wykłady tematyczne , które trwać będą od lutego do końca kwietnia na terenie miasta Zgierza. Specjaliści próbować będą przekonać słuchaczy do kultywowania tradycji ludowych regionu łowickiego, przedstawią jego ogólny zarys historyczny oraz motywy ludowe w sztuce. 
  • Efektem współpracy organizatorów i Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku , Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu, Łowickiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miasta Łowicza będzie jednodniowa wycieczka młodszych podopiecznych zgierskiego MOPS-u i słuchaczy ZU3W do Łowicza, która odbędzie się 15. kwietnia. 
  • W ramach projektu zaplanowane jest również przeprowadzenie „działań kulinarnych” prowadzonych pod okiem rodowitej łowiczanki, która przekaże tajniki tradycyjnej kuchni – 20. maja. Dzień później, 21. maja, przygotowane potrawy degustowane będą podczas imprezy „Parę słów o Łowiczu…” zorganizowanej dla uczestników projektu, osób przy nim pracujących oraz oficjeli. 
  • Ponadto, we współpracy z parafią pw. Św. Jana Chrzciciela w Zgierzu zorganizowana zostanie procesja w dniu Bożego Ciała (23. czerwca) z udziałem członków Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”, którzy wystąpią w strojach ludowych. 
  • Tego samego dnia (23. czerwca) w Parku Miejskim im. T. Kościuszki w Zgierzu będzie miała miejsce Noc Sobótkowa. Popołudniem odbędzie się msza polowa dla wszystkich zgierzan. Następnie zarówno jak w ubiegłych latach zgierska kupałnocka przyniesie mieszkańcom wiele atrakcji. Prócz szczudlarzy, palących się wkoło ogni, pląsających wesoło nimf i skrzatów, wróżki, teatru ognia i ukrytego kwiatu paproci na imprezie zobaczyć będzie można piękne tancerki i uroczych tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca”Boruta”, którzy między innymi odtworzą obrzęd sobótkowy, bębniarzy, poruszających przestrzeń iście pogańską muzyką i zgierskie teatry, snujące opowieść o nocy św. Jana. Każdy będzie mógł także upleść swój wianek 

„Pod Łowiczem na końcu wsi…”. Zainspirujmy kulturalnie Zgierz!
Więcej informacji już wkrótce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz